Yetişkin boyama kitapları

Yetişkin Boyama Kitapları

İçleri geometric kalıplar, merak uyandıran manzaralar ve çetrefilli hayvan desenleri içeren kitaplar artık kitapçılarda sadece çocuklar için yer almıyor. Farkındalık Boyama Kitabı, Kayıp ve İyileşme Renkleri ve Renklerle Beni Stresten Arındır gibi başlıklarla yayıncılar rahatlamanın, zihinlerini boşaltmanın ve zor duygularla baş etmenin yeni yolunu arayan yetişkinleri hedefliyorlar.

Boyamanın psikolojik yararları üzerine yapılan kısıtlı sayıda çalışma mevcut, alandan bazıları gerçek bir rahatlama sunabileceğine inanmanın belli nedenleri olduğunu söylüyor.

Stres genellikle korkulan şeylerin dışsal baskıları yada içsel korkularından meydana gelir. Boyama yaparken hedef odaklı olmayan oldukça yapılandırılmış bir aktivite ile meşgül olmaktasınızdır. Odağınızı daha kontrol edilebilir bir şeye çevirmenin sonucu olarak daha az stres deneyimlersiniz. Boyamanın insanlara olumsuz duyguları süreçlemede direkt olarak yardımı olmasa bile an azından etkili bir rahatlama biçimi olarak görülebilir.

Kitapların daha az bariz yararları da olabilmektedir. Yaratıcı düşünmeniz gereken bir işi yaparken artık daha fazla ilerleyemediğinizi varsayalım. Psycgological Science’da 2012 de yapılan bir araştırmaya gore problem çözmesi gereken bir kişinin bilerek kolay bir aktivite (zihinde amaçsızca dolaşmaya yarayan) ile ara vermesi yapması gereken işin daha iyi üstesinden gelebildiklerini göstermiştir. Boyama seansı ile zihinde yapılan bir durak kişileri gelecek mücadelere hazırlar. Diğer aktivitelerle birlikte tekrarlayıcı kalem kullanmanın konsantrasyonu arttırıcı etkisinin bazı kanıtları vardır. 2009 yılında yapılan bir çalışmada şekilleri gölgelendirmeleri istenen katılımcıların istenmeyen katılımcılara gore dinlettirilen kayıdın daha fazla detayını akıllarında tuttukları bulunmuştur.

Üretkenliği bir kenara alırsak boyama yapmanın kendisi bir ödüldür. Artistik uğraşların insanın doğasında değeri var bu doğrudan iki boyutlu bir kaplan renklendirirken de mevcut. Her bir oluşturma hareketi içimizde değeri olan bir şeylerin göstergesidir. Yaygın bir çocukluk aktivitesi ile gelen nostaljik duyguların eşlik ettiği onaylanma hissi kişiyi hareket geçirme potansiyeline sahiptir ve neden bir kutu boyama kalemine atlanıldığını daha berraklaştırır.

** Psychology Today Ekim sayısından yazı alınmıştır.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button