Gün içinde rahatlama

Gün içinde yorulduğunuz, bunaldığınız zamanlar oluyor. Yapılması gereken işler bir yandan yorgunluk hiçbir şey yapmak istememe isteği diğer bir yanda. Vücudunuz size dinlemeniz rahatlamanız gerektiğinin sinyalini veriyor ama çok da bir vaktiniz yok ise gün içinde rahatlamamıza yardımcı olabilecek az zamanınızı alacak birkaç yöntem var.

1.Nefesinizi kullanın. Burnunuzdan derin nefes alın ve ağzınızdan verin. Bunu kısık kısık değil, yavaş yavaş yapın. Oturduğunuz yerde aldığınız sürede daha uzun sürede nefesinizi verin (örneğin 3 saniye de alıp 5 saniye de vermek gibi) Tüm dikkatinizi nefesinize odaklayın.

2.Gülümseyin ya da ortam müsaitse kahkaha atın. Gülümseniz için bir neden olmasına gerek yok. Gülümsediğinizde ya da kahkaha attığınızda stres hormonu vücudunuzda salınımını azaltacak ve sizi mutlu edecek endorfin vücudunuz salgılayacak. Böylelikle ruh halinizi olumlu yönde değiştirdiğini göreceksiniz.

3.Hareket edin. Olduğunuz yerde ayağa kalkın ve birkaç tur atın. Hareket etmek sizi rahatlatacaktır.

4.Kafanızda planladığınız yapmanız gereken işleri kağıda dökün. Yapmanız gerekenleri listelemek sizi rahatlatacaktır.

5.Camı açın, odanıza temiz hava dolsun. Temiz hava size iyi gelecektir.

6.Güvenli yerinizi bulun ve onu hatırlayın. Kendinizi huzurlu hissettiğiniz( eviniz olmasın) bir yeri hayal edin. Yalnızsınız orada. Orayı 5 duyunuzu içine alarak canlandırın hayalinizde. Gün içinde bunaldığınızda ya da ihtiyaç hissettiğinizde bu güvenli yerinizi 2 dakika ya da daha fazla canlandırın zihninizde.

7.Kendinize sevdiğiniz birine davranacağınız gibi davranın.Sevdiğiniz biri şu an sizin yerinizde olsaydı onun için ne yapardınız onu düşünün. Sonrada bu düşündüklerinizi kendinize uygulayın.

8. Farklı bir aktivite yapın. Uğraştığınız işten farklı bir şey ile ilgilenin. Farklı bir iş ile ilgilenmek beyninizi ve sizi rahatlatacaktır.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button