Üst üste sıkıntılar

Tam bir sıkıntıyı atlattım derken bir başkası mı üstüne geldi? Bu aralar her şey senin başına mı geliyor? Eğer bunlara cevabın evetse merak etme zaman zaman bu tarz üst üste sıkıntılar birçok insanın başına gelebiliyor. Bil ki yalnız değilsin, kader kurbanı da değilsin. Sadece üst üste yaşadığın sıkıntılarla ne kadar dayanıklı olduğunun farkına varman için bir sürecin içine girmişsin. Ne dayanıklılığı dayanamıyorum artık bitsin bu sıkıntılar dediğini duyar gibiyim. Bu sıkıntıların hepsi bir anda sihirli bir değnek dokunuşuymuşçasına çabuk geçecek garantisi ben sana veremem. Bunun mümkün olmadığını sana söyleyebilirim. Sadece bu sürecinde sana yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir kendine uyarlayabileceğin bir yol haritası sunacağım sana.

Hadi başlayalım. Öncelikle senden istediğim devamını okumadan burnundan derin nefes al ve ağzından ver. Bunu senden 10 defa tekrarlamanı istiyorum. Odağın nefesinde olsun. Ve bu adımı atlamaman çok önemli diye düşünüyorum.

Evet nefes alıp verdiğini düşünüyorum ve bunu kendine yaptığın için seni tebrik ediyorum. Şimdi senden şu soruyu kendine sormanı istiyorum: ‘Daha önce de böyle her şeyin ters gittiği zamanlar olmuş muydu?’
Eğer cevabın evetse senden istediğim o zaman bu ters giden durumlarla nasıl başa çıkmıştın bunu hatırlaman. Hangi kaynaklarını devreye sokmuştun?
Eğer cevabın hayırsa sen okumaya devam et.

Şimdi sorunlarını tek tek bir kağıda yazmanı istiyorum. Tek tek yaz.

Yazdınsa şöyle bir oku sorun listeni bu sorunlardan kaç tanesi senin kontrolün altında. Yani demek istediğim sorunlardan biri ’kayınvalidem bana iğneleyici laflar ediyor’ ise kayınvaliden senin kontrolün altında değil. Aama onun sana söylediklerine senin nasıl tepki vereceğin senin kontrolün altında. Saygısızlık yapmadan rahatsızlığını ifade etmek senin yapabileceğin bir şey. Şimdi listeni iyice incele ve kendi kontrolünde olmayanları bir kenara al ya da bu durumda senin kontrol edebileceğin bir yönü varsa ona göre yaz listene.

Listedeki son değişiklikleri yaptınsa hadi bir sonraki aşamaya geçelim.
Bu sorunlardan hangisini çözmek senin için en kolayı en kolayını bul. Ve sonrakileri zorluklarına göre derecelendir.

Derecelendirmeyi yaptığını düşünüyorum. Eğer yapmadıysan listene dön ve yap. Bunları yazılı olarak görmek de önemli. Bu önemli adımı es geçme.Şimdi en kolay çözümü olduğunu düşündüğün sıkıntıyı sen tek başına çözebilir misin? Eğer cevabın evetse yapman gerekenleri düşün rotanı belirle ve yap bir an önce.

 Cevabın hayır ise birinden yardım almak işini kolaylaştırır. Yardım almak emin ol düşündüğün kadar kötü bir şey değil. Yardım isteyeceğin kişiyi belirle. Ailenden biri olabilir yakın bir arkadaşın olabilir. Sen seç birini bu sorunun çözümünde sana destek olacak  birini.Seçtiğin kişiyi ertelemeden ara ve yardımına ihtiyacın olduğunu söyle. Eğer müsaitse onunla çözümünü bulmak için çalış. Eğer değilse başka birini ara ve ondan destek iste.

Birlikte uğraştınız ve sorunu ortadan kaldırdıysanız. Bir sonra ki sorunun çözümü için harekete geç. Her zaman her sorunu çözmek çok kolay ve kısa olmayabilir. Bunu aklının bir köşesinde bulundur. Tek tek listendekiler için çözümleri bulmaya çalış. Acele edip kendi üzerinde gereksiz baskı oluşturma.

Sorunlar arasında çözüm bulabildiklerin olacak bulamayacaklarında. Önemli olan senin sorunların için bir şeyler yapıyor olman. Sorunlarının hepsi ortadan kalkmasa da sorunların kalkması için verdiğin emek çok kıymetli ve bu süreçle sorunlar karşısında ne kadar dayanıklı olduğunu fark etmen. Bu süreç çok da keyifli olmayan anlar içerecek ama bil ki çok keyifli ve kıymetli anlarda barındıracak. Sana şimdiden kolay gelsin. Sorunları olan insanlar nasıl sorunlarına çözüm buluyorsa sende yapabilirsin yeter ki gayret et.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button