Sevgili LYS’ye giren genç

Sevgili LYS’ye giren genç önemli bir sınava giriyorsun ama sen bu sınavdan daha önemlisin. Sana şunu söylemek istiyorum “Hayatın sadece bu sınavdan ibaret değil unutma.”
Sınava gideceğin okula giderken biraz gergin olabilirsin bu çok normal. Her insan kendi için önemli bir şeyler yapmadan önce gerginlik hissedebilir.
Sana birkaç tavsiyem olacak. Sınava gireceğin okulun binasına girmeden önce açık hava da otur 2-3 dakika burnundan derin nefes al ağzından ver. Kesik kesik alma nefesini, aldığın süreden uzun sürede ver nefesini, 3 saniyede al 5 saniyede ver.Tüm dikkatini nefesinde topla.Rahatlat kendini, kasların gevşesin. Kendini iyi hissedene kadar yap bunu. İyi hissettiğinde kalk ayağa gir okulun binasından içeri. Okula girdin, sınıftasın daha önce nice sınavlara girdin başardın ki o sıradasın kendine bunu hatırlat. Hala gerginliğin devam mı ediyor? Otur sırana biraz daha derin nefes al ver, nefesine odaklan. Aklına gelen “ya başaramazsam” “kazanamazsam bittin” “başaramayacaksın” gibi gelen düşüncelere kulaklarını tıka.
Aldın eline sınav kağıdını, başladın soruları çözmeye. Takıldığın bir soru mu oldu “bak başkaları takır takır çözüyor ben niye çözemiyorum” “benim bunu kesin çözmem lazım” diye tek bir soruda takılıp kalma. Sınav sonunda vaktin kalır ve o soruya dönersin.
“Keşke daha fazla çalışsaydım”, “bu konuyu daha iyi anlamalıydım” gibi gelen aklına düşünceleri durdur ve kendine “şu anda sınav öncesine dönüo çalışamayacağım, bildiklerimle elimden geleni yaparım” diye hatırlat.
Sınavda elinden gelen gayreti göster ve bırak. Sen kendin olduğun için değerlisin. Bir sınav ve sonucu senin kendini heba etmene değmez. Elinden gelenin en iyisini yaptıktan sonra elinden başka bir şey gelmez. Umarım sınavın istediğin gibi geçer. Başarılar.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button