Hayalleriniz hayal olarak kalmasın

Hayalleriniz hayal olarak kalmasın.

Hayalleri gerçekleştirmek için önce onları ulaşılabilir somut hedefler haline getirerek işe başlayabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için alt hedefler belirlemeye ihtiyacınız var. Belirlediğiniz hedefler gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler mi değerlendirmesini yapın. Alt hedefleri belirledikten sonra uygulamaya geçme zamanı.

Sizi hedefe ulaştıracak kilit cümle: az ama devamlı çaba. Kendinize yönelik beklentinizi çok yüksek tutmayın. Fırsat tanıyın kendinize her zaman hedefleriniz doğrultusunda firesiz ilerleyemeyebilirsiniz. Bir gün hedefinize yönelik yapmayı planladıklarınızı yerine getiremediniz diye kendinizi suçlamayın.  Dün yapamamış olabilirsiniz, bugün hala elinizde bugün sadece dün yapmayı plandığınızı yapın. Kendinize yüklenmeyin iki günün birleşimini yapmak sizi yorar.

Her ara verdiğinizde yani yapmayı planladıklarınızı yapmadığınızda kendinizi teskin edin ve kendinize şunu söyleyin “demek ki bu araya ihtiyacım var”. (Tabi ara vermeyi alışkanlık haline getirmeden) Kendinizi teskin etmek yerine eleştirmek sizi amacınıza ulaştırmaz aksine sizi amacınızdan saptırır. “Bunu bile yapamadın, hangi işi doğru düzgün yapabiliyorsun ki” ve benzeri eleştiriler ile kendinizi yıpratmayın. Eleştirmek sizi geriye götürür ileri değil.

Kendinizi yüreklendirin. Her alt hedefe ulaştığınızda sizi mutlu edecek ufak ödüller belirleyin. Ulaştığınızda da bu ödülleri kendinize vermeyi geciktirmeyin.  Ödüllerin yanında kendinizi takdir edin, bir işi tamamlayan arkadaşınızı takdir eder gibi.

Hayalinize ulaşma yolunda hedeflerinizi gerçekleştirmek için elinizden geleni yaptığınızda bu süreç size hedefe ulaşma hazının yanına ek olarak ayrı bir haz ve mutluluk verecektir. Harekete geçmek için ihtiyacınız olan en önemli öge sizsiniz. Hayalleriniz hayal olarak kalmasın onları gerçekleştirin.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button