Öfke ile baş etme stratejileri

Hayalleriniz hayal olarak kalmasın.

Öfke ile sağlıklı başa çıkmak için 4 strateji

1. Kızgın olduğunuzda durun ve 10’a kadar sayın: Öfkenin adrenalin dalgalanmalarını dengelemek için kendinizi dürtüsel şekilde saldırmamak adına eğitin. Konuşmadan bekleyin. Birkaç derin nefes alın ve yavaşça, sessizce 10’a kadar ( eğer gerekli görürseniz 50’ya kadar) sayın. Bu yatışma dakikalarını pişman olacağınız bir şeyler söylememeye karar vermek ve söyleyeceklerinizi tekrar toplamak için kullanın.

2. Yatışma süresi alın: Nörotransmiterlerinizi sakinleştirmek için, birkaç saat veya gerekirse daha fazla uzatılmış bir mola (time out) alın. Kızgın iken stres seviyenizi düşürebileceğiniz sakin bir ortama çekilin. Dışsal uyaranları azaltın. Işıkları loşlaştırın. Yatıştırıcı müzikler dinleyin. Tefekkür edin, düşünün. Aerobik egzersizler ya da sisteminizden öfkeyi azledecek aktiviteler yapın.

3. Acele ile öfkenizi yönlendirmeyin: Kendinize sizi neyin öfkelendirdiğini tanımlaya yetecek kadar zaman ayırdığınızdan emin olun. Çatışmayı çözmek için telaşsız zaman ayırmak en şefkatli yanıtı/karşılığı vermenizi sağlar.

4. Yatmadan önce ve yorgun olduğunuzda öfkenizi yönlendirmeye çalışmayın: Öfke sisteminizi hızlandırdıktan sonra dinlendirici uyumanızı engeller ya da uykusuzluğa sebep olur. Zihin sıkışır. Günün erken saatlerinde öfkeyi incelemek adrenalin sizi yatıştıracağı için daha iyidir. İyi dinlenmiş olmak sizi rahatsızlık verici tepki vermeye daha az meyilli kılar ve dengede kalmanızı sağlar.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/emotional-freedom/201102/four-strategies-cope-anger-in-healthy-way

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button