Depresyon

Depresyon

Depresyon belirtileri sıklıkla yaş ve cinsiyete göre kadın, erkek, genç ve yaşlılarda değişim göstermektedir.

Erkeklerde depresyon. Depresif erkekler kendilerinde umutsuzluğu ve değersizlik duygularını daha az tanımaktadır. Onun yerine daha çok yorgunluk, irritabilite, uyku problemleri ve iş ve hobilere ilgide azalmadan şikayet ederler. Erkekler bu süreçte öfke, agresyon, tehlikeli davranışlar ve madde bağımlılığını daha fazla deneyimlemektedirler.

Kadınlarda depresyon. Kadınlar daha çok suçluluk hissi , fazla uyuma, aşırı yemek yeme ve kilo alma ile depresyonu deneyimler. Kadınlarda depresyon regl dönemi, hamilelik ve menapoz süreçlerinde hormonel faktörlerden de etkilenebilmektedir. Her 7 kadından 1’i ilk çocuğunun doğumunda doğum sonrası depresyonu yaşamaktadır.

Ergenlerde depresyon. Ergenlerde genellikle irritabilite, öfke, ajitasyon gibi belirtiler fark edilir, üzüntü değil. Ayrıca baş ağrısı, mide ağrısı ve diğer fiziksel ağrılardan şikayet edebilmektedirler.

Yaşlılarda depresyon. Yaşlılar duygusal işaretler ve depresyon belirtilerinden ziyade daha çok yorgunluk, açıklanamayan ağrılar ve hafıza problemleri gibi fiziksel belirtilerden yakınırlar. Ayrıca dış görüşlerini ihmal edebilirler ve almaları gereken önemli ilaçlarını almayı bırakabilirler.

 

Kaynak: http://www.helpguide.org/articles/depression/depression-signs-and-symptoms.htm

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button