Psikologa mı gitmeliyim yoksa psikiyatriste mi?

Psikologa mı gitmeliyim yoksa psikiyatriste mi?

Ruhsal sağlınız ile ilgili endişeleriniz var ise yardım almalısınız. Peki kime gitmelisiniz? Psikologu mu tercih etmelisiniz yoksa psikiyatrist mi? Aralarındaki fark ne emin değilseniz, merak etmeyin yalnız değilsiniz. Psikiyatrist ve psikologlar terapi yaparlar ve halk arasında 2 meslek grubu birbirine sıklıkla karıştırılır.

Terapi kelimesi ilaç ve farklı çeşit psikososyal terapilerin hepsini kapsayıcı bir terimdir. Psikiyatrist ve psikologlar hastanın ruhsal bozukluğunun altında yatan mekanizmayı tedavi etmek için birlikte çalışırlar. Öğrenim geçmişleri, eğitimleri, uygulama kapsamları ve ruhsal hastalığı tedavi bölümünde benimsedikleri eşsiz bütünleyici rolleri ile 2 meslek grubu birbirinden ayrılmaktadır. İki ruh sağlığı profesyoneli arasındaki en kritik fark tedavi şekilleridir.

Psikiyatri uzmanları tüm tıp doktorları ile aynı tıp eğitimini alırlar ve tıp diplomaları vardır. Uzmanlık eğitimlerini psikiyatri üzerine yaparlar. Psikiyatristler ruhsal bozukluklara tanı koyma ve ilaç tedavisi uygulama yetkisine sahiptirler. Tedavi sürelerinin büyük bir kısmını ilaç kontrolü ile geçirmektedirler.

Psikologlar 4 yıllık psikoloji eğitimini alırlar. Ardından 2 yıl Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yapar ve Klinik Psikolog ünvanını alırlar. Psikolojik değerlendirme ve psikoterapi uygularlar. Klinik psikologlar tedavi süreçlerinde sorunların çözümü için psikososyal terapi sağlarlar ve hastanın düşünce ve duygularına odaklanırlar.

Bazı durumlarda hastaların hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi almaları gerekmektedir. Bu gibi durumlarda hasta ilaç tedavisi için psikiyatri uzmanına psikoterapi içinde klinik psikologa gidebilir. Bir başka seçenekte psikoterapi eğitimi almış psikiyatri uzmanına gidip hasta iki tedaviyi de psikiyatrist ile sürdürebilir.

Son olarak hangi ruh sağlığı çalışanına gideceğinize tam karar veremediyseniz şunu unutmayın 2 ruh sağlığı çalışanı birlikte çalışır. Sizin klinik psikologa gitmeniz sizin için daha uygun ise gittiğiniz psikiyatrist sizi klinik psikologa yönlendirecektir. Psikiyatriste gitmeniz ve ilaç kullanmanız gerekli ise de gittiğiniz klinik psikolog sizi psikiyatriste yönlendirecektir.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button