Terapiye gitmek

Terapiye gitmek

Son zamanlarda sıkıntılarınızla baş etmekte zorluk mu çekiyorsunuz? Her şey üstünüze mi geliyor? Sorunların altında ezilip kalıyor musunuz? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Birçok insan ilişkisinde yada evliliğinde sıkıntı yaşar, depresyon, kaygı, yakınını kaybetme, iş kaybı, tükenmişlik ve benzeri sorunlarla mücadele eder. Sadece zor zamanlardan geçiyorsunuz ve profesyonel yardıma ihtiyacınız var.

Zor zamanlardan geçerken ihtiyacınız olan profesyonel yardıma karşılık verebilecek eğitim ve donanıma sahip bir psikoterapist bulmanız sizin için önemlidir.Bunun için öncelikle bilmeniz gereken kimler terapi verme yetkinliğine sahiptir. Psikologlar ve psikiyatristler psikoterapi uygulayabilme yetkisine sahiptirler.Psikologa mı gitmeliyim yoksa psikiyatriste mi?

Psikologlara baktığımız zaman devlet tarafından geçerliliği olan üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olup sonrasında Klinik Psikoloji, Uygulamalı Psikoloji veya Aile Terapisi alanında yüksek lisansını tamamlamış olan ve(ya) herhangi bir terapi yaklaşımının uzun süreli eğitim sürecini tamamlamış olan psikologlar danışanlarına terapi uygulayabilir. Psikiyatristlere baktığımız zaman tıp eğitiminin ardından psikiyatride uzmanlığını alan psikiyatristler ilaç verme yetkisine sahiptirler ve ilaç tedavisi uygulamaktadırlar. Bazı psikiyatristler uzmanlık eğitimlerine ek olarak terapi eğitiminden geçerek psikoterapi de uygulamaktadırlar.

Terapiye gitmek için psikolog nasıl tercih edilir ona baktığımız zaman, gitmeyi düşündüğünüz psikologa lisansını, yüksek lisansını hangi üniversitelerde yaptığını sorun, diplomasını görün. Buna ek olarak benimsediği terapi yaklaşımını (bilişsel davranışçı terapi, psikodinamik terapi, şema terapi, Gestalt terapi ve benzeri) , çalışma alanlarını(yetişkin, çocuk, ergen, aile) , kaç yıldır terapi uygulamakta olduğunu, ücretini, yaşadığınız sıkıntıda hangi tedavi yöntemini uyguladığını ve bunun etkililiğini sorun.

Soru sormaktan çekinmeyin. Bu sorulara yanıt almak danışan olarak sizin hakkınız. Hayatınızın belli bir zamanında yaşadığınız sıkıntılarla çalışmak için doğru profesyoneli seçmeniz sizi maddi (zaman, para vb) ve manevi (ruhsal sağlık) olarak koruyacaktır. Terapide terapist ve danışan birlikte çalışır. Danışan ve terapist arasındaki uyum önemlidir. Yetkinliği olan ve uyumla çalışacağınız bir terapist bulmanız dileğiyle.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button