Psikolojik İyi Olma Hali

‘Bir sıkıntım hastalığım yok ama hayatım istediğim gibi değil_?’ , ‘Böyle olmamalı, başkalarının hayatları çok keyifli’, ‘herkes mutlu niye ben değilim’, ‘bende mutlu olmak istiyorum’ mu diye mi düşünüyorsunuz? Bu sorular sizin gibi birçok kişinin aklında dönüp dolaşır. Sorular psikolojik iyi oluş ile ilgilidir aslında. Bir hastalığın olmama durumundan öte bir şeydir.
Psikolojik iyi oluş dediğimiz kavram genellikle mutlulukla el ele gider ama sadece mutluluktan ibaret değildir. İyi oluş çok boyutlu bir kavramdır. Psikolojik olarak iyi olma halinde olan insanların belli özellikleri vardır:
1. Kendini kabul: Ne olursa olsun her halleri ile kendilerini kabul eder. Ben ben olduğum için herkes kadar sevilebilir, yeterli ve değerli bir insanım diye inanırlar. Kendilerine güvenirler.
2.Çevre ile olumlu ilişkiler: Yakın ilişki kurmak insanın en önemli ihtiyaçlarından biridir ve iyi oluş hali içindeki kişiler çevreleri ile uyum içinde sağlıklı ve besleyici ilişkilere sahiptirler. Etrafları kuru kalabalık ile dolu değildir, içlerini güvenerek açabilecekleri yakın ve doyurucu ilişkileri vardır.
3.Özerklik: Kendi yaşam kararlarını alabilirler. Bir karar alırken elalem ne der diye düşünmekten öte ben bu konuda ne istiyorum ona fark ederler ve ona göre yaşarlar. Bu kimseyi dinlemeden başına buyruk yaşamak gibi değildir, başka insanların fikirlerini alsa da nihai noktada kendi içine sinen kararı verirler.
4.Çevresel kontrol: Kendi hayatı ile beraber-etrafını da yönetebilme becerisine sahiptirler. Bir zorluk stres meydana getiren bir şey olursa bununla mücadele edebilirler. İyi olmak demek devamlı olarak mutlu olacağım hayatta canımı sıkan hiçbir şey olmayacak değildir. Hayat içinde yaşamaya devam ettiğimiz müddetçe her daim zorluklarla karşılaşacağız. İyi oluş halinde kişi zorluklarla yüz yüze geldiğinde bunlar ile baş edebilecek kaynakları olduğunun bilincindedir ve bunları kullanır.
5.Yaşam amacı: Hayatının amacı ve anlamı vardır bu kişiler için. Önlerine gümüş tepsi içinde sunulmamıştır bu amaç ve anlamlar. Yaşıyorum ama neden yaşıyorum, hayatımın anlamı ve amacı ne bunları keşfetmişlerdir. Bu amaçları doğrultusunda ilerlemek için ihtiyaç duydukları yaşam enerjisi vardır onlarda.
6.Bireysel gelişim: Her daim gelişip büyüme süreci olarak yaşamı görürler. Farklı alanlarla (sanat, spor, şiir,vb) kendilerini beslerler. Daimi bir merak ve öğrenme isteği içindedirler.

Psikolojik iyi olma hali çok boyutlu bir kavramdır. İyi olma hali için bu boyutların her birinde iyi ve yeterli olmak gerekir.
Yararlanılan Kaynaklar:

*Schultz, D. P. & Schultz, S. E., (2001). Modern Psikoloji Tarihi. (Çev. Yasemin Aslay). İstanbul: Kaknüs Yayınları.
*Tatlılıoğlu, K. (2015). Üniversite Öğrencilerinin Aylık Gelir ve Harcama Düzeyi ile Psikolojik İyi Oluşları Arasında İlişkimim İncelenmesi (Bingöl Üniversitesi Örneği). Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi, 14, 55 (1-15).
*Telef, B. B. 2013. Psikolojik İyi Oluş Ölçeği: Türkçeye Uyarlama, Geçerlilik ve Güvenilirlik Çalışması. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi 28(3), 374- 384.

*Dierendonck, D., Diaz, Rodriguez-Carvajal, R.,D., Blanco, A., Moreno- Jimenez, B. (2008) Ryff’s Six-factor Model of Psychological Well-being, A Spanish Exploration. Soc Indic Res 87:473–479

 

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button