Motivasyon

Motivasyon; güdülenme, isteklendirme, teşvik, özendirme gibi başlıklarla ifade edilmektedir. Aslında motivasyona bir şeyi yapma arzusu denilebilir. İnsan hayat süresi içinde sürekli olarak motivasyona ihtiyaç duyar. Herkes kendi değerleri doğrultusunda ihtiyaçlarına yönelik bir şeylere sahip olmak ister, ve bu doğrultuda gerçekleştirmek istediği hedefleri vardır. Hedef belirleme ve bunları yerine getirmek için içten ( kişisel haz, keyif alma, heyecan duyma vb) ve dıştan (şöhret, övgü, para vb) motivasyon sağlanmalıdır.

Motivasyon nasıl sağlanır?

Herhangi bir konuda bir hedefe ulaşmak için motive olmanız gerektiğini düşündüğünüzde kendinize şu soruları sorun:

· Ne istiyorum?

· Neden istiyorum?

· İstediğim şey benim değerlerimle uyumlu mu?

· Bu amacıma ulaşmak için neler yapabilirim?

· Bu süreçte beni engelleyebilecek neler var ve bu engelleri nasıl ortadan kaldırabilirim?

Sorulara bir anda yanıtlar bulmak kolay olmayabilir. Elinizden geldiğince soruları yanıtlamaya çalışın. Her hedefe ulaşmak istediğinizde bu soruları sordukça kendinize bir süre sonra daha kolay yanıtlayabildiğinizi fark edeceksiniz.

Motivasyon nasıl arttırılır?

Motivasyonunuzu arttırmak için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz:

· Hedefiniz ya da yapmak istediğiniz şeyi gerçekten siz istiyor olun. Başkaları için değil kendiniz için bunu yapmak istiyor musunuz ona bakın. Kendi isteklerinizi yapmak için daha istekli olursunuz.

· Kendinize güvenin ve bunu yapabileceğinize inanın.

· İstediğinizi elde ettiğiniz zaman neler olabileceği ile ilgili hayal kurun.

· Yapmanız gerekenleri küçük adımlara bölün. Attığınız her adım için kendinizi takdir edin.

· Adımlarınızı somutlaştırın. “ Bu dönem ortalamamı yükseltmeyi çok istiyorum” diye düşünmek yerine atabileceğiniz somut adımları düşünmeyi deneyin. “Derslere düzenli devam edeceğim.”, “Not tutacağım”, “Anlamadığım yerleri hocaya soracağım.”, “Ders notlarımı düzenli aralıklarla okuyacağım.”gibi.

· Motivasyonunuz her daim yüksek olmaz bunu unutmayın. Ara sıra motivasyonunuzun düştüğü zamanlar olabilir ve düştüğünde umutsuzluğa kapılmayın motivasyonunuzu arttırabilmek sizin elinizde.

· Motivasyonunun yüksek olduğunu düşündüğünüz kişilere bunu nasıl yaptıklarını sorun.

· Başarıya değil sürece odaklanın.

· Her şeyi en iyi şekilde yapmak zorunda değilsiniz, bunu kendinize hatırlatın. Hatalar mutlaka yapacaksınız, mükemmeliyetçi olmaya çalışmayı bırakın.

· Tıkandığınız noktada çevrenizdekilerden yardım istemekten çekinmeyin.

Kendi çabalarınızla gayret gösterdiğiniz halde hala içinizden bir şeyler yapma isteği gelmiyorsa bir uzmandan yardım almayı düşünebilirsiniz.

* Bu yazı İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Psikoloji öğrencileri tarafından çıkarılan Meczup Dergisi Güz sayısında yayınlanmıştır.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button