Arkadaşlarım olduğu halde kendimi neden bu kadar yalnız hissediyorum?

 

İnsanlar ve arkadaşlar tarafından kuşatılmışsınız, sosyal medya hesaplarınız çok aktif ….. “peki niye arkadaşım olduğu halde kendimi yalnız hissediyorum?”

Etrafınızda insanlar varken de kendinizi çok yalnız hissetmenize sebep olabilecek 7 neden:

 1. Yalnızlık ne onu yanlış anlamış olabilirsiniz.

Yalnızlık duygusal bir durumdur, fiziksel değil. Çok arkadaşınızın olması ya da hiç tek başına kalmamak ile engellenemez.

Yalnızlık kendinize “boş ver gitsin” demekle çözülmez. Sıklıkla yalnızlık çocukken öğrendiğimiz ya da deneyimlediklerimizle belli şekillerde davranmamızdan kaynaklanır. Özellikle bir çocukluk travması ile bağlantılı ise bunu değiştirmek biraz daha zor olabilir.

Yani ilk olarak şunu kabul etmek gerekir ki, yalnızlık duygunuz sosyal takviminizi doldurmak veya randevu sitelerinde takılmak ile son bulmayacak. Daha derine inme zamanı.

 1. Gerçek bağlantıya ihtiyacınız olabilir.

Eğer yalnız hissetmemek için sihirli bir malzeme olacak olsa bu da başkaları ile bağlantı kurma kabiliyeti olurdu. Bu etkileyici görünmek veya başka bir insanla ilgilendiği aynı nesneler üzerine konuşmak değildir. Bunların ikisi aslında bağlantıdan kaçış yollarıdır.

Bağlantı demek yanında kendimizi açık, uygun hissedebileceğimiz ve kendi gerçek benliğimizi getirdiğimiz için kendimizi güvende hissetmemiz demektir.

 1. Kendiniz olmak size zor geliyor olabilir.

Bağlantı etrafındaki insanların yanında kendiniz olmayı içerir. Fakat eğer tüm hayatınız boyunca aile ve arkadaşlarınızın beklentilerini karşılamak için zaman harcadıysanız, “sadece kendinizi” bulmak size zor gelebilir.

“Kendinizin” kim onu bilmiyor olabilirsiniz.

Devam eden yalnızlığın arkasında genellikle kişisel kimlik eksiktir.  Eğer kim olduğumuzu belirleyemezsek, daimi yanlış anlaşılma hissi bizimle kalır. Biz kendi benlik görünümümüzü devamlı değiştiriyorsak ve kafalarını karıştırıyorsak başkaları bizimle nasıl bağlantı kurabilir?

Bu durum çocukluğumuzu bir ebeveyni memnun etmeye çalışarak geçirip kendi gerçek benliğimizi geliştirme fırsatı bulamazsak veya bir çocukluk travmasına bağlı olarak duygusal acımızı saklamak için geliştirdiğimiz doğru olmayan benlik yüzünden olmuş olabilir.

 1. Derinlerde başkalarına güvenmiyor olabilirsiniz.

Tabi ki eğer kimseye güvenmiyorsanız nasıl rahatlarsınız ve kendiniz olabilirsiniz? Bu tip yakınlaşma korkuları insanların size ulaşmasını engelleyen bir sürü iç duvarlar ve bariyerlerle sonuçlanır, ve yalnız olarak bunun içinde kapana sıkışıp kalırsınız.

 1. Sınırda kişilik örüntünüz olabilir.

Bazen güvenimiz çocuk olarak deneyimlediklerimizden o kadar çok bozulur ki ne kadar çabalasak da ilişki kuramayız.

Partnerleri ve arkadaşları kolayca çeken müthiş ve etkileyici ama sıkça değişkenlik gösteren bir insan mısınız? Diğerleri ile hızlı bağ kuran ama dramatik kavgaları da sıklıkla yapan biri misiniz?  Defalarca size çok duygusal olduğunuz ve aşırı tepki verdiğiniz  söylendi mi?

Sınırda kişilik örüntüsü sadece yıpratıcı değildir,  dayanılmaz bir yanlış anlaşılma hissi ve hayatta yalnız kalmaya sizi sürükler.

 1. Arkadaşlık ihtiyaçlarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir.

Bazen yalnızlık basite indirirsek yetişkin arkadaşlık ilişkilerinin önemli unsurlarını anlayamamaktan kaynaklanabilir.

Evet okulda aynı spor takımında olduğumuz aynı müziği sevdiğimiz insanlardan etkileniriz. Ama yetişkinler olarak, ailemizin sürekli desteğinden bağımsız olarak bizim kişisel değerlerimizi paylaşan insanlar bulmalıyız.

Kişisel değerler hayatla ilgili sizin için en önemli olan şeylerdir.

Eğer her şeyi ve herkesi kaybetseniz sadece elinde kendinizin olması önemini korur mu?

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi eğer biri ile temel değerleri paylaşırsanız, hayatlarınız içten eşleşirse sürekli değişen dıştan görünen hayatlarınızın eşleşmesi önemli değildir.

Muhtemelen bu yüzden sosyal medya arkadaşlıkları yalnızlığı durduramıyor. Bunun yerine bazı araştırmalar artık gösteriyor ki sosyal medya arkadaşlıkları yalnızlık seviyesinin yükselmesine sebep  oluyor. Kendimizi çevrimiçi gösterirken yeterince dürüst olamıyoruz, gerçek arkadaşlık gerçeklik, doğruluk üzerine kurulur.

 1. Almayı bilmiyor olabilirsiniz.

Genellikle insanların yardım tekliflerine ve sizin için bir şey yapmalarına hayır mı diyorsunuz? Size yönelik soruları uzaklaştırıyor ve sadece başkalarının sorunlarından konuşmakta ısrar ediyor musunuz? Üzgün ya da düşük mod da olduğunuzda duygularınızı saklayıp arkadaşlarınızı sadece iyi hissederken mi arıyorsunuz?

İletişim çift yönlü bir yoldur.

Eğer tek yönlü arkadaşlık yapıp devamlı verip ama hiç almazsanız kendinizi sevilmiş hissetmek yerine tükenmiş hissedersiniz. En uç noktada bu birbirini destekleyici ilişki yapısı halini alır, kendi değerinizi başkalarına yardımdan alırsınız ve kendi ihtiyaçlarınızın hissi kaybolabilir.

 

Eğer gerçekten başkaları ile bağlantı kurmakta zorlanıyorsanız ve ilişki kurma biçiminizin öğrendikleriniz ve geçmiş deneyimleriniz ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan destek almak iyi bir fikirdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

www.harveytherapy.co.uk sitesinde 15 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan “Why do I feel so alone even though I have friends?” adlı yazının Türkçe’ye çevirisidir.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
 • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
 • Tel:0212 573 87 19
 • Gsm:0534 820 35 95
 • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button