Korona virüs stresi ile baş etmek

Korona virüs stresi ile baş etmek

Covid-19 pandemiği sırasında size yardımcı olabilecek 4 sağlıklı ruhsal strateji.

Covid- 19’un sonucu olarak stres seviyenizde ani yükselme olduğunu fark ettiniz mi? Eğer öyle ise kesinlikle yalnız değilsiniz. Pandemikler hafif bir şekilde ilan edilmedi ve stres seviyenizdeki bir artış aslında normal bir tepki. Bununla beraber, stres hem can sıkıcıdır hem de aynı zamanda bağışlığınızı zayıflatabilir. Dünya Sağlık Örgütü, Korona virüs ile savaşmada koruyucu önlemler almanın kritik rolü olduğunun üzerinde duruyor, bu nedenle baş etmenizi arttırmak genel iyi olma halinizi geliştirmeniz için faydalıdır. Covid- 19 pandemiği sırasında ruhsal iyi olma halinizi korumaya yardımcı olabilecek 4 strateji:

Stresinizi fark edin

Stres hayatın normal bir parçasıdır. Dengenizi bozan dışsal baskıya doğal tepkidir. Genellikle bu şekilde belirtilere sebep olur:

• Üzüntü, kafa karışıklığı, ani sinirlenme, öfke, tedirginlik, ve intihar düşünceleri

• Konsantrasyonda, etkinlikte ve üretkenlikte azalma

• Sosyal geri çekilme ve izolasyon

• Kişiler arası sorunlar (ör; yalanlar, savunmalar, iletişim endişeleri )

• Gerginlik ( ör; baş ağrısı, çene kenetlenmesi, diş sıkma)

• Beden ağrıları (ör; baş ağrıları, kas spazmları)

• Enerjide azalma ( ör; yorgunluk, güçsüz hissetme, bitkinlik)

• Uyku sorunları ( uykusuzluk, kabuslar)

Bu belirtileri yönetmede ilk önemli adım bunların stresle ilgili olduğunu fark etmektir. Duygusal Zekanın Dört Dalı Modeline (Four Branch Model of Emotional Intelligence) göre duygusal durumunuzu fark etme becerisi duygularınızı anlama ve yönetmede esas olandır. Bu nedenle, stresli olduğunuzu kabul etme evresini atladıysanız, stresinizi yönetme becerinizi sekteye uğratırsınız.

Bu kavram belki basit görünüyor olabilir, ama sıklıkla söylemek yapmaktan daha kolaydır. Stresin erken göstergelerini gözden kaçırmak ve ilerlemeden baş etme becerinizi engellemek yaygındır. Bu belirtileri fark etmiş olsanız da, halının altına süpürerek bunları yönetmek daha caziptir. Bu taktiğin tehlikesi zihninizde bu sorunu ele almanıza müsaade etmez, zaman katalizörü stresiniz karşı konulmaz derece bunaltıcı hale gelmeden önce müdahale etmedeki kritik anı kaçırmanıza sebep olabilir.

Korona virüsü öğrendiğiniz andan beri bu belirtileri fark ediyorsanız, normal stres tepkisini deneyimliyor olmanız mümkün. Sadece fiziksel hastalık hakkında endişelenmeniz doğal olduğu gibi yayılan bir virüs ile ilgili belirsizlikte stres seviyenizi arttırabilir. Dünya Sağlık Örgütü Covid- 19’u endişe seviyesine vurgu yapmak ve tedbirleri harekete geçirmek için pandemik olarak ilan etti. Bu sürece paralel olarak stres de sizin için aynı şeyi yapıyor, harekete geçmeniz için uyarıcı alarmı devreye sokuyor.

Kontrol edebileceğini kontrol et, edemeyeceğini bırak

Stresinizin farkına vardığınız zaman, stresörlerinizin izini sürebilmeniz elinizdeki sorunu ele almanızda size yardımcı olur. Meseleyi anlamak sorun çözümüne katkı sağlar. Uyarı işareti olarak kullanıldıysa, stresiniz neler yapabileceğiniz konusunda sizi motive eder. Sorununuzun bir kısmı ile savaşmak için harekete geçmek belirtilerinizi azaltmada size yardımcı olabilir.

Covid- 19 ile ilgi bilgiler ilerlemeye devam ettikçe, Dünya Sağlık Örgütü’nün önleme rehberi ve mit bozma listeleri gibi saygın kaynaklardan bilgilerle kendimizi güncellememiz önemli. Korona virüse ilişkin bilgilerimiz artsa da , virüs ile ilgili çok fazla belirsizlik mevcut. Bunu fark ederek, sağladığınız bilgilerle elinizdekileri yönetmek önemli ama ayrıca kontrol edemeyeceklerinizi kontrol etme ihtiyacınızı bırakmalısınız. Stres ve kaygı arasındaki anahtar fark aşırı endişelenme ve aşırı telafiden meydana gelen yanlış kontrol hissidir. Covid- 19 ile ilgili bizi bilgilendirmek adına boşlukları doldurma girişimleri olsa da yanlış bilgiler ve komplo teorilerinin tuzağına düşmek stresimizi yönetmek için en iyi yöntem olmayabilir. Buna ek olarak saygın kaynaklardan bilgi edinmenin yanı sıra, bizi yanlış yönlendirebilecek ve odağımızı kontrol edebileceklerimizden çeken mitler konusunda dikkatli olmaya çalışmalıyız.

Bu hazırlanma yöntemlerinizi bırakmanız için bir tavsiye değildir, ama bunu bilinçli bir şekilde yapmalısınız. Kavrama alanınızın ötesindeki ögeleri kontrol etmeye çalışarak stresinize ek yapmak yerine, neler yapabileceğinizi yönetmek için uzman rehberleri takip etmeye çalışın ve kontrol edemeyeceklerinizi kontrol etmeye çalışmanın cazibesini bırakın.

Sınırlarınızı bilin

Stres yönetiminize dikkatinizi verdiğinizde, hoşgörü eşiğinizi işaret edecek bir düzen olduğunu fark etmeye başlarsınız. Bu zaman içinde değişebilecek olsa da hangi eğilimler stresinizi daha iyi yapıyor hangileri daha kötü yapıyor buna dikkatinizi vermek faydalıdır. Keşfettiğimiz gibi belirtileri görmezden gelmek, kendinizi aşırı zorlamak ya da kurgusal kaynakların derin araştırmasına girmek stresinizi daha da kötüleştirebilir, bunun yanı sıra, bunlar iyilik halinizi korumak için inşa edeceğiniz sınırları başlatmada faydalı alanlar olabilir. Örneğin, çok fazla stresinize bakmak yerine duygularınızı kontrol etme alışkanlığı oluşturmak sizin için faydalı olabilir.

Bir diğer örnekte haberlere harcadığınız zamanı sınırlamak. Bilgilerinizi saygın kaynaklardan almaya çalışarak bunu yapabilirsiniz, haberleri kontrol etmek için bir zaman belirleyin ve hayatınızdaki bireyler vesilesiyle haberdar olduğunuz güncelleme miktarını sınırlayın. Sınırlarınız kim olduğunuza göre çeşitlilik gösterebilir, stresi nasıl idare ettiğiniz ve ne kadar seviyede stres deneyimlediğinize de bağlıdır. Bu ihtiyacınız olan sınırları uyum sağlama süreci olabilir, bununla birlikte bu sınırlamaları meydana getirmek kesinlikle hayatınıza girmesine müsaade ettiğiniz stres miktarını azaltmak için faydalı bir taktik.

Kendi kendine bakım uygulama

Kendine bakma ihtiyaçlarını fark etmek ve onlara yönelmenin aktif sürecidir. Kendine bakım genel iyi olma haline yatırım yapma pratiklerini içerir. Bu besleyici yemekler yemek, aktif kalmak ve yeterince dinlenmek gibi önleyici ölçütleri içerir. Stresli olduğunuz zaman, kendine bakım özel bir müdahale formuna ihtiyaç duyar o da baş etmedir. Baş etme mekanizmalarınız sizin stresinizi yönetme çabanızda kullandığınız yöntemlerdir. Bunun yanı sıra, streslendiğiniz zaman ortaya çıkan belirtilere dikkat ederseniz, kendiniz için uygun olan baş etme mekanizmasını bulmak için ip uçlarını bulabilirsiniz. Diyelim ki kafa karışıklığı, beden ağrıları ve yorgunluk belirtileri gösteriyorsunuz. Bu fark edişten bol dinlemeye ihtiyacınız olduğu sonucuna varabilirsiniz. Sonrasında, ihtiyacınızı karşılamak için size uygun ara, esneme ve uykuyu içeren kendine bakım oluşturabilirsiniz.

Baş etme yöntemleri çıkarmak için bir başka yöntemde geçmişinize bakmaktır. Stresli olduğunuz başka bir zamanı düşünün, o zaman ayaklarınızı yere basmanıza ne yardımcı olmuştu. Geçmiş baş etme uygulamalarınız başarılı olduysa şu anda da size yardımcı olabilir.

Kendine bakıma gelince, alet çantanızda ne kadar çok strateji varsa o kadar iyi. Sizin işinize yarayan baş etme becerileri bağlama göre değişebilir ve bol seçeceğe sahip olmak stresinizin üstesinden gelmenizde sizi daha donanımlı hale getirir. Diyelim ki örneğin daha önce yoga dersine gitmenin stres seviyenizi düşürdüğünüzü öğrendiniz. Eğer bu özel seçeceğe dayanırsanız, yaşadığınız bölgede dışarı çıkma yasaklandıysa bu baş etme yönteminiz engellenmiş olacak.

Eğer hali hazırdaki baş etme becerilerinizin Covid-19 tedbirleri bağlamında kullanımı zorsa yaratıcı olun. İlgili becerileri keşfetme fırsatını kullanın. Örneğin yukarıdaki örneği kullanarak, belki egzersiz yapma uygulaması kullanabilirsiniz, rehber eşliğinde meditasyonları takip edebilirsiniz ya da evde derin nefes alıp vermeyi deneyebilirsiniz.

İçinde bulunduğunuz durumun gerçeğini kabul edin. Kısıtlamalar sebebiyle yapamayacağınız şeylere odaklanmak yerine odağınızı derinlemesine araştırma fırsatı bulduğunuz baş etme mekanizmalarına kaydırabilir misiniz?

İşte sizin için birkaç örnek:

·         El işi

·         İbadet, meditasyon

·         Temizlik

·         Ev hayvanınızla oynamak

·         Kitap okumak

·         Sevdiğiniz birini aramak

·         En sevdiğiniz filmi izlemek

·         Şükretmek

·         Online derslere katılmak

·         Sanal bir toplantı düzenlemek

* Shainna Ali’nin 16 Mart 2020’de Psychology Today de yayınladığı Coping with Coronavirus Stress adlı yazısı Psikolog Huriye Çevik tarafından Türkçe’ye çevirilmiştir.

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/modern-mentality/202003/coping-coronavirus-stress

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button