Eş seçimi

Eş seçimi

Güvenli bir çevrede yetişecek kadar şanslı olsanız bile, çocukluktan kalma gözle görülür yara izleri taşıyorsunuzdur, çünkü bizler doğdumuz ilk andan itibaren karmaşık ve sonu gelmez gereksinim döngümüzle başkalarına bağımlı yaşayan yaratıklarız. Ne kadar kendini adarsa adasın hiçbir ebeveyn, bizim bu sürekli değişen ihtiyaçlarımızın tamamını kusursuz bir biçimde karşılamaya muktedir olamaz.

İnsanı evliliğe taşıyan beklentilerden biri ve en başta geleni, uzun aday listesi içinde ince eleyip sık dokuyarak seçtikleri bu insanın, kendilerine anababalarının asla veremedikleri sevgiyi verecekleri umududur. Bireyler eşlerinden bu beklentilerini tamamen karşılayarak, doyurulmamış çocukluk ihtiyaçlarını gidermelerini, kayıp özlerinin eksik parçalarını tamamlamalarını, tutarlı ve sevecen bir yaklaşımla onlarla ilgilenerek sonsuza dek yanlarında kalmalarını beklerler.

Eşinizi seçerken aradığınız şey, sizi yetiştiren insanların baskın kişilik özellikleridir.Eşinize aşık olmanızın nihai sebebinin onun genç ve güzel, etkileyici bir mesleğe sahip ve sizinkine eşit “puan değeri” oluşu ya da karakteri değildir. Aşık oluyorsunuz, çünkü beyniniz eşinizi ebeveynlerinizle karıştırıyor.
Çocukluğunuzda yaşadığınız ruhsal ve duygusal hasarı tamir edecek ideal adayı sonunda bulduğuna inanıyor.
Birçok insan kendilerini yetiştiren insanlara benzeyen eşler aradıkları fikrini kabullenmekte zorlanır. Kendi kendilerine kurdukları cümlelerden bazıları şöyledir: “Hiçbir kuvvet beni annem gibi despot bir kadınla evlendiremez.” ” Asla babam gibi bir ayyaşla evlenmem.” Bilinçli eğilimleri ne olursa olsun birçok insan kendilerini yetiştiren insanların olumlu ve olumsuz özelliklerini taşıyan insanlara kapılır. Ayrıca bu olumsuz özelliklerin daha ağır basması da görülen tipik bir durumdur.

Bir kez ilişki güvenli görünmeye başladığında, gizli kalmış çocukluk arzularının tümü harekete geçer. Evliliklerinin herhangi bir noktasında birçok insan, eşinde bulunan bir şeylerin çocuklukta yaşadığı incinmişlikleri güçlü bir biçimde yeniden hatırlattığını keşfeder.Eş seçimi yaparken, onları seçmenizin başlıca nedeni sizi büyüten insanlara benzemesi ise, bazı hassas yaralarınızı yeniden kanatmaları da kaçınılmazdır.

Eşler birbirlerine beklentilerinden bahsetmeyerek, onları sürekli eleştirip gemiyi kaçırdıklarını söylerse, şüphesiz aşk ve tamamlayıcı paylaşım ruhu yok olup gidecektir. Eşlerinizin sizin ihtiyaçlarınızı bile bile karşılamadıklarını düşünerek, ne istediğinizi gayet iyi biliyor olmalarına rağmen, ne zaman ve ne şekilde onlara ihtiyaç duyarsanız duyun, bir şekilde bunu sizden esirgediklerini düşünürsünüz. Bu sizi kızdırır ve böylece eşinizin olumsuz özelliklerini görmeye başlarsınız. Sonra da kendi yadsınmış olumsuz özelliklerinizi onların üzerinden yansıtarak, sorunu daha da büyütürsünüz.

Gerçek sevgili olmak için önce kendi özünüze zarar veren taktik ve inanışlardan vazgeçerek, onların yerine daha yapıcı davranışlar koymalısınız. Evliliğe, eşinize ve kendimize dair düşüncelerinizi değiştirmelisiniz. Evliliği değişiminiz ve öz gelişiminiz için bir araç olarak gördüğünüzde, yarım kalmış arzularınızı da doyurmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: Harville Hendrix’in Hak ettiğiniz aşkı yaşayın adı kitabından derlenmiştir.

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button