Arkadaşlarım varken neden psikoloğa gideyim?

Arkadaşlarım varken neden psikoloğa gideyim?

Arkadaşlarımla konuşmak varken neden psikoloğa gideyim diye düşünceler kimi zamanlarda aklımıza gelebilir. Birçok kişinin terapiye gitmek istememesinin sebebi temelde bir arkadaşla konuşmaya benzettikleri içindir- hatta arkadaşa dinlemesi için para ödemek gerekmez.

Arkadaşlarınız hikayenizi bilir, kendinizi yanlarında rahat hissedersiz. Arkadaşlarınıza güvenirseniz ve birbirinizi önemsersiniz,bir ofise gitmek yerine sosyal olarak buluşursunuz.Terapiye gitmek sevilen biri ile kalpten kalbe yapılan sohbetten farklıdır.

Terapist arkadaşımın yapamayacağı ne yapabilir?
Terapistler insan davranışı, ilişki dinamikleri ve etkili müdahale ile ilgili eğitim almışlardır. Birçok arkadaşın bu konularda eğitimi yoktur. Klinisyenler danışanlarını anlamak için dinlemeyi öğrenirler; bağımsız düşünme ve kendilerini yansıtmaları konusunda onları cesaretlendirirler, kör noktalara dikkati çekerler. Birçok insan cevap vermek için dinler. Arkadaşlar sohbet eder, birbirleriyle kişisel bilgilerini paylaşırlar ve problemleri sosyal olarak ve şefkatle çözmeye çalışır.

Terapi kişinin gelişiminde rol oynar. Terapi en iyi anlamda koşullanma, korku ve tepkisellik katmanlarının altında kalmış içinizdeki bilgeliği ortaya koyma sürecidir Arkadaşlar. sizin adınıza mutlu olur ya da sizin için korkarlar ama tipik olarak sizin uzun vadede gelişim ve değişiminiz için size geribildirim de bulunmazlar.

Arkadaşlarınız size karşı tarafsız ya da nötr değildir. Arkadaşlarınızın hayatınızda yerleri, menfaatleri vardır, ister farkında olsun ister farkında olmasınlar sizinle temaslarınızı etkileyen düşünceleri, ihtiyaçları ve fikirleri vardır. Terapistler danışanlarını önemser, onların hayatlarında menfaatleri yoktur. Var olan önyargılar ve tepkilerle nasıl çalışacağının eğitimini almışlardır.

Terapi tamamen özel ve gizlidir. Psikologum konuştuklarımızı başkalarına anlatır mı? Özgürce başkalarının kulağına gider mi diye korkmadan hikayenizi anlatabilirsiniz. Belki korktuğunuz, belki utandığınız, belki sizi üzen belki de sadece üzerine konuşma ihtiyacı duyduğunuz bir şeyler var. Bunları arkadaşlarınızla ya da ailenizle de konuşabilirsiniz bu doğru ama hiç biri bir terapistin sağladığı gizlilik gibi olmayacaktır.

Terapi arkadaşlık ya da diğer kişisel ilişkiler ortamında keşfetmek istemediğimiz ya da keşfedemediğimiz yönlerimize güvenli, destekleyici ve empatik bir ortam sağlar. Kırılmadan, sıkılmadan gerçek düşünce ve duyguların paylaşıldığı güvenli bir limandır. Arkadaşlıklar birçok yönden kişiyi güvende hissetmesine izin verirler, birçoğumuzun bir arkadaşa anlatırken kendimizi rahatsız hissedeceğimiz şeyleri terapi sürecinde ortaya çıkarılır. Güvenli yerlerde sakladığımız sırlarımızı gün yüzüne çıkarırız, daha derinlere ineriz.

Terapinin odağı sizsiniz, size odaklanır. Alanında iyi terapistlerin sizden karşılamanızı bekledikleri ihtiyaçları yoktur. Gündem terapide terapist için değil danışan, danışanın iyiliği ve yararları göz önünde bulundurularak belirlenir. Terapi başkalarının sizin için arzuladıklarını değil, sizin kendiniz için gerçekten arzuladıklarınızı keşfetme ve gerçekleştirmeniz için tasarlanır.

Bir terapist sizin örüntülerinizi (davranış kalıpları) hem iyi gidenleri hem de işe yaramayanları görmek için eğitim almıştır. Terapist örüntülerinizi size gösterir, ve birlikte iyi örüntüleri kullanır ve çoğaltabilirsiniz. Çok da iyi olmayan örüntüleri tanımlayıp bunlardan kurtulabilirsiniz (azaltabilirsiniz) . Örneğin, devamlı olarak benzer ilişki problemleri yaşayan kişiler davranışlarında daha iyi davranışlar geliştirebilir ve kendilerine uygun eşler bulabilirler. Bazı insanlarda iş yerindekilerle anlaşmakta sorun yaşayabilir, arkadaşlık kurmakta zorlanabilir veya yalnızlık çekebilirler. Terapi böyle ilişki problemleri yaşayanlara yardım etmede faydalıdır. Çünkü terapi güvenli ortamda yeni yollar deneyip bunlarla ilgili geri bildirim alabileceğiniz bir çeşit deneme/prova ilişkisidir.

Arkadaşlarınız duygularınızı incitmemek için size karşı tam dürüst olmayabilir. Bir terapistte sizi incitmek istemez. Terapistler acıtıcı olmadan doğrudan ve lafı dolandırmadan size bir şeyleri söylemenin yollarını bilir. Acı verici olursa yavaşlanılır, terapist tarafından kendinizi daha güvende hissedeceğiniz bir hızda sizin daha az endişeli veya depresif hissetmenize yardımcı olacak teknikler kullanılır.

Arkadaşınız sizinle sizin için en iyisinin ne olduğu ve neler yapmanız gerektiği ile ilgili fikirlerini paylaşabilir. Bir terapistin de sizin için en iyisinin ne olduğu ile ilgili bir sürü fikri vardır ama bunu sizinle paylaşmak yerine size sıkıntılarınızı halletmeniz için yardımcı olur.

Terapinin sınırları belirlidir. Terapistinizle belli zamanlarda ve genellikle onun ofisinde buluşursunuz. Terapistinizi etkilemenize gerek yoktur, beklentisiz bir şekilde kendinizi ortaya koyarsınız.

Terapistler nadiren kişisel bilgilerini paylaşırlar. Çünkü terapinin odağı siz ve sizin iyiliğinizdir. Sınırların olması size güven verir ve sizi netleştirir. Terapistlerde arkadaşlarda önemlidir, hayatınızdaki rolleri ve bakış açıları ikisinin de farklıdır.

• Lynn Somerstein, PhD. Why See a Therapist When You Can Just Talk to Your Friends? http://www.goodtherapy.org/blog/therapist-versus-friends/

• Margarita Tartakovsky, M.S.Therapists Spill: How Therapy is Different from Talking to a Friend http://psychcentral.com/lib/therapists-spill-how-therapy-is-different-from-talking-to-a-friend/

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button