Psikologum konuştuklarımızı başkalarına anlatır mı?

Psikologum konuştuklarımızı başkalarına anlatır mı?

Psikoterapi kendinizi açtığınızda ve dürüst olduğunuzda etkilidir. Daha önce hiç psikologa gitmediyseniz gizlilik ile ilgili bir takım sorularınız olabilir.

 

Terapide anlattıklarım gizli tutulur mu?

Gizlilik psikologların etik kodlarının arasında saygı duydukları bir konudur. Terapistler terapiye gelen kişilerin özelleri ile ilgili rahatça konuşabilmesi, kendileri ile ilgili bilgi vermeleri ve istediği herhangi bir şeyden kendini güvende hissederek bahsedebilmesi için bilgilerinin terapi odasından dışarı çıkacağı korkularının olmaması gerektiğini bilirler. Anlatıklarınız psikologunuz ve sizin aranızda kalır.

Psikoterapi ve ruh sağlığı kayıtlarınız gizlilik hakkınız göz önünde bulundurularak saklanır.

İlk görüşmenizde terapistiniz gizlilik politikalarını ve sizin kişisel bilgilerinizi nasıl muhafaza edeceğini size anlatır ya da yazılı form verir.

 

Psikolog ne zaman benim iznim olmadan bilgilerimi paylaşabilir?

1. Danışanı ya da toplumu ciddi bir zarardan koruma durumunda izinsiz bilgi paylaşımında bulunabilir ( ör: Danışanın intihar planları kuruyorsa ya da başka birine zarar verme fikri var ise )

2. Psikologların süregelen ev içi şiddet, istismar ya da çocuk, engelli veya yaşlı kişileri ihmal durumlarını bildirmesi gerekmektedir. (Ancak bir yetişkin danışan çocukken istismar edildiğini söylerse psikologun bunu bildirmesi gerekmez, halen başka çocuklar istismar edilmeye devam etmediği takdirde )

3. Psikologlar mahkeme kararı geldiğinde bilgi paylaşımında bulunabilir. Yasal süreçlerin yürütülmesi sırasında bir kişinin ruh sağlığından şüphe edilmesi durumunda olabilir.

 

Psikoterapi tedavim ile ilgili hangi bilgileri paylaşabilirim?

Danışan olarak gizlilik sizin hakkınızdır. Bir psikologa gittiğinizi arkadaşlarınıza ya da aile üyelerinize söylemeyi tercih edebilirsiniz. Ne kadar bilgi paylaşacağınız size kalmıştır. Psikologlar sizin diğerleri ile ne kadar bilgi paylaştığınıza bağlı olmaksızın etik olarak sizin gizliliğinizi korumakla yükümlüdürler. Örneğin, psikologlar danışanları ile sosyal mecralarda temas içinde bulunmaz arkadaşlık isteği danışandan gelmiş olsa bile.

Bazı zamanlarda psikologlar sizin sıkıntılarınızı/endişelerinizi ve davranışlarınızı hayatınızdaki diğer insanlarla konuşmayı faydalı görrebilir. Mesela evde neler olduğunu daha iyi anlayabilmek için eşinizle görüşmek isteyebilir. Bir çocuk okulda sıkıntı yaşıyorsa psikolog çocuğun öğretmeni ile görüşmek isteyebilir. Başkalarını dahil edip etmemek danışan olarak tamamen size kalmıştır. Psikologlar genellikle sizin yazılı izniniz olmadan başkaları ile temasa geçmez.

Gizlilik ya da psikologunuzun yasal olarak bildirmesi gerekenlerle ilgili özel endişeleriniz var ise bunu psikologunuz ile konuşabilirsiniz. Psikologunuz memnuniyetle sizin haklarınızı anlamanıza yardımcı olmaya çalışacaktır.

Kaynak: http://www.apa.org/helpcenter/confidentiality.aspx

Hakkında

Huriye Çevik 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden 2007 yılında mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünü %100 burslu olarak kazandı. Psikoloji bölümü ile çift ana dal yaptı. İşletme bölümünü birinci olarak... devamını oku

İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Şenlikköy Mahallesi Derya Sokak No:20 Daire 7 Florya / Bakırköy
  • Tel:0212 573 87 19
  • Gsm:0534 820 35 95
  • bilgi@huriyecevik.com.tr
Sosyal Medya
Call Now Button